
Sveiki, gerbiamieji kvapomanai, kvepalų maniakai ir psichopatai! Šiandien į savo kvapnų tinklaraštį grįžtu su rimta „Editions de Parfums Frédéric Malle“ kvepalų apžvalga, kurioje aptarsiu: prabangių ponių iš viso pasaulio taip mėgstamą „Portrait of a Lady“, pavojingos gėlės įkvėptus „Carnal Flower“, magnolijų gerbėjų džiaugsmą „Eau de Magnolia“, penkiomis skirtingomis kalbomis mane ubage išvadinusius „Iris Poudre“, dramatišką alfa vyrų lobį „Musc Ravageur“ ir svaigiųjų alyvų aromatą „En Passant“. Tad išsipūskite savo kvapomaniškas šnerves ir lekiam į dar vieną parfumerinį nuotykį!
Pažintis su Frédéric Malle
Frédéric Malle – vienas talentingiausių parfumerijos leidėjų, gimęs 1962 metais Paryžiuje, parfumerijos pasaulio atstovų šeimoje. Įdomu tai, kad Frédéric senelis Serge Heftler-Louiche 1947 metais įsteigė kompaniją „Parfums Christian Dior“, o jo mama Marie ilgą laiką ten dirbo kūrybos vadove. Jo dėdė iš tėvo pusės – garsus prancūzų Naujosios bangos kino kūrėjas Louis Malle, tad galima drąsiai teigti, kad Malle aplinka – kaip niekad kūrybinga ir spalvinga.

Pats Frédéric pradžioje bandė studijuoti meno istoriją Niujorke, bet galiausiai 1986 metais grįžo į Prancūziją, kur įsidarbino garsios parfumerijos kompanijos „Roure Bertrand Dupont“ laboratorijoje. Čia Malle turėjo galimybę susipažinti su parfumerijos pasaulio subtilybėmis, žaliavomis ir visais aromatų kūrybos bei gamybos procesais, kurių jį mokė geriausi šios srities profesionalai. Po 15 metų intensyvaus darbo parfumerijos industrijoje Frédéric nusprendė leistis į kūrybinę avantiūrą ir 2000 metais įkūrė nišinės parfumerijos namus „Editions de Parfums Frédéric Malle“, į kuriuos bendradarbiauti pakvietė devynis geriausius kvepalų kūrėjus, prašydamas sukurti originalias olfaktorines kompozicijas. Malle kūrėjams suteikė visišką kūrybinę laisvę be jokių finansinių apribojimų, susijusių su brangiais ingredientais ar inovatyviomis technologijomis.
„Editions de Parfums Frédéric Malle“ pristatydami savo kūrinius padarė tuo metu sensacingą sprendimą ir etiketėse šalia pavadinimo nurodė kvepalų kūrėjų vardus, kurie anksčiau dažniausiai likdavo anonimiški. Frédéric Malle dėka plačioji visuomenė pagaliau galėjo susipažinti su talentingais parfumerijos pasaulio meistrais ir jų kūryba. Taip pat šio nišinio parfumerijos ženklo šedevrų kūrėjų portretai garbingai pakabinti visose prekybos vietose šalia specialiai sukurtų garsiųjų kvepalų šaldytuvų, tam tikroje temperatūroje saugančių aromatus (gerbiamiems alkoholikams jie tikrai primins vyno spintas!).
„Editions de Parfums Frederic Malle“ kompanija šiuo metu yra sukūrusi 47 unikalius kvapus. Kompanijos komercinė sėkmė sudomino kosmetikos gigantę „The Estée Lauder Companies Inc“ , kuri 2015 metais ją nusipirko.
Pavojingos gėlės įkvėpti „Carnal Flower“
Savo kvepiančią apžvalgą norėčiau pradėti nuo uniseksinio, gėlinio gėrio „Carnal Flower“, kurį 2005 metais sukūrė žymusis parfumeris Dominique Ropion. Pagrindiniais akordais čia groja eukalipto, bergamotės ir meliono natos. Taip pat galima užuosti tuberozos, jazmino, kokoso, apelsinų žiedų, kvapiosios kanangos (aka ylang-ylang) ir baltojo muskuso akordų. Šiems kvepalams sezoniniai pokyčiai nėra baisūs, tad gėlėmis kvepėti drąsiai galite visus metus!

Tuberoza – graži, bet pavojinga gėlė, visais laikais žavėjusi parfumerius. Ji sugeba skleisti į kūnišką panašų aromatą, kuris užgožia gėlių gaivumą, prieskonių / animalistinį kamparo intensyvumą ir pienišką saldumą. Parfumeriui Dominique Ropionui prireikė 18 mėnesių tam, kad sukurtų modernią šios „kūniškos gėlės“ kvepalų versiją. Įdomu tai, kad kai kuriose kultūrose jaunoms moterims neleidžiama jausti tuberozos svaiginančio kvapo po saulėlydžio, mat ši gėlė – uždrausto malonumo simbolis, slepiantis savo aistringą, jausmingą charakterį po gaiviu, baltu, gėlėtu veidu.
Vos užsipurškusi „Carnal Flower“ jutau ryškias, labai žalias tuberozės natas, kurias netrukus papildė eukalipto, saldaus jazmino (jo pagarsėjusi nekentėja esu), bergamotės, apelsinų žiedų ir muskuso natos. Pirma mintis, kuri šovė užsipurškus „Carnal Flower“ buvo tai, kad tai yra labai brandus, sodrus aromatas, skirtas ne visokiems bahūrautojams ir vietinėms malalietkoms (tarp jų ir man), o prabangiems snobams, turintiems bent vieną paveikslą ir knygą savo namuose. Po gero pusvalandžio visos ryškios natos nurimo ir ant mano odos pasiliko malonus tuberozės ir jazmino duetas. Šis parfumerinis šedevras ant manęs laikėsi prastokai, aromatą ant savo odos jutau vos 3 valandas.
Nors nesu tuberozės natų gerbėja, bet turiu pripažinti, kad šios gėlės natos „Carnal Flower“ kūrinyje yra labai sodrios, gilios ir gražios. Jeigu jūs, kaip ir aš, esate kvepalų entuziastai, kurių nežavi tuberozė, manau, kad jūs vis tiek privalote išmėginti šį aromatą vien dėl bendro parfumerinio išprusimo tam, kad suprastumėte, kaip kvepia kokybiški, tuberozės natų turintys kvepalai.
„Carnal Flower“ mane nukėlė į babos sodą, kuriame vėsų vakarą lauke atsisėdusi ant suoliuko geriu vaistažuolių arbatą, raukausi, kad baisiai smirda šalia pasodintas jazminas ir mazochistiškai stebiu, kaip mano plikas kojas baigia suryti amžinai nevalgę uodai. Apibendrinant savo bezabrazijas noriu pasakyti, kad jeigu jums keliai linksta nuo tuberozės ir jūs nesate susipykę su jazminų natomis – jūs privalote susipažinti su „Carnal Flower“.
„Carnal Flower“ alternatyvos: Perris Monte Carlo „Tubereuse Absolue“, Hiram Green „Moon Bloom“.
„En Passant“, kvepiantys kaip dvi alyyyyyvos
„En Passant“ – gėlinis, žalias, moterims skirtas aromatas, kurį 2000 metais sukūrė parfumerė Olivia Giacobetti (ji daug kūrė „L‘Artisan Parfumeur“ ir „Diptyque“). Pagrindiniais akordais čia groja alyvos ir vandens natos. Taip pat galima užuosti agurko, kviečių ir karčiojo apelsinmedžio aliejaus akordų. Šie kvepalai tobulai skleisis pavasario / vasaros sezonais, kai norisi romantiškų, gaivių, gėlinių kvepalų.

Parfumerę Olivia Giacobetti sukurti „En Passant“ (prancūziškai reiškia „praeinantis“, meldžiu neužmuškit filologai manęs, jeigu išverčiau netiksliai) įkvėpė mylimiausias Frédéric Malle augalas – alyva ir romantiškieji Paryžiaus sodai pavasarį, pakvimpantys vėjo blaškomais alyvų žiedeliais. Šis kūrinys meistriškai perteikia gėlėmis kvepiančio sodo nuotaiką, kurią įvertins visos ramių, šviesių aromatų gerbėjos.
Vos užsipurškusi „En Passant“ jutau ryškias alyvos, vandens ir agurkų natas, kurios čia grojo pirmu smuiku ir buvo svarbiausios. Nors ir sintetinė, alyvos nata aromate buvo labai tikroviška. Tai yra gaivus, žalias aromatas, kuris vos užuodus jus nukels į alyvų sodą. Ant mano odos šie kvepalai laikėsi apie 2 valandas, tad pagirti už ilgaamžiškumą jų tikrai negaliu. Nebent duoti į šikną, kad tokie brangūs ir greitai išgaruojantys.
Beje, kadangi esu pagarsėjusi analfabetė, bandydama šiuos kvepalus neteisingai nuskaičiau jų pavadinimą. Man pasivaideno, kad jie vadinasi „peasant“, kas angliškai reiškia tarną, tad spėjau įsižeisti. Jeigu mėgstate alyvas, o jaunystėje / paauglystėje / vaikystėje jūsų mylimiausia grupė buvo „Mango“ ir jų daina „Alyvos“ – jūs privalote išmėginti „En Passant“! Tai yra nepagydomų romantikių (aš rimtai, kreipkitės į psichologą, man dėl jūsų neramu) kvepalai, tobulai akomponuosiantys jūsų gėlėtą suknelę, kuria pasipuošusios lėksit į pasimatymą su žaviu alfa patinu milijardieriumi ceo (per daug literatūrinės pornografijos skaitau, atleiskit).
„En Passant“ alternatyvos: Bvlgari „Omnia Amethyste“, Pacifica „French Lilac“.
Dramatiškasis alfa vyrų lobis „Musc Ravageur“
„Musc Ravageur“ – uniseksinis (nors mano seksistine nuomone labiau vyriškas), gintarinis aromatas, kurį 2000 metais sukūrė parfumeris Maurice Roucel. Pagrindiniais akordais čia groja levandos, mandarino, bergamotės, cinamono, gvazdikėlio natos. Taip pat galima užuosti muskuso, vanilės, Tonka pupelių, gintaro, sandalmedžio, gvajako medienos ir kedro akordų. Šie kvepalai geriau skleisis šaltaisiais sezonais, kai norisi sunkesnių, sodresnių kvepalų.

„Musc Ravageur“ – išskirtinis, dramatiškas ir paslaptingas kūrinys, kurį parfumeris Maurice Roucel sukūrė kaip „vilionės ir dosnumo aktą“, kompromisų neieškantį rytietišką aromatą, kuriam nesvarbios šiuolaikinės mados.
Vos užsipurškusi šių kvepalų jutau ryškias šnapsines natas, tarsi ant savęs būčiau užpylusi šlakelį „Metaxos“. Netrukus pradėjo jaustis levandos, mandarino, bergamotės natos, kurias papildė sodri cinamono, gvazdikėlių ir muskuso draugystė. „Musc Ravageur“ ant mano odos laikėsi 7-8 valandas, tad klaupiuosi prieš tokį nerealų išsilaikymą. Kvapomanai forume skundėsi, kad „Musc Ravageur“ kvepia kaip „katės myžalai“, bet aš tokio sentimento nepajutau (greičiausiai todėl, kad nesu taip stipriai parfumeriškai pažengusi).
„Musc Ravageur“ nešiojančius įsivaizduoju vyrus, kurie – tikri alfa patinai, trokštantys uždominuoti visas gražiausias merginas klube. Jie negeria alaus, tik brangų viskį. Jie mano, kad cigaretės skirtos ubagams, tad patys sukasi tik firminius cigarus. Taip pat jie išdrįsta šnekėdami su savo mamomis atsikalbinėti, ką laikau drąsiu, bet suicidiniu elgesiu. Mano seksistine nuomone, šie kvepalai ant vyriško kūno kvepės super seksualiai ir jie tikrai sulauks daug komplimentų iš moterų ir gėjų. O jeigu jūs esate moteris, dievinanti šiuos kvepalus, tai noriu pasakyti, kad jūs esate ikona, legenda, momentas ir aš jūsų pagarbiai bijau.
„Musc Ravageur“ altenatyvos: Le Labo „Labdanum 18“, Lolita Lempicka „L“, Ex Nihilo „Musc Infini“.
Parfumerinė klasika ir turtingų damų džiaugsmas „Portrait of a Lady“
Iš karto noriu jus nuvilti ir prisipažinti, kad nuoširdžiai nemėgstu šių kvepalų. Man jie smirda sena babce, kelia migreną ir erzina kitas strategines vietas. Jeigu jūs mėgstate jais kvepintis, pagarbiai meldžiu pasitraukti nuo manęs kelių metrų spinduliu. Nepaisant to, pabandysiu išlikti kritiška ir pozityvi šio kūrinio atžvilgiu. „Portrait of a Lady“ – gintarinis / gėlinis aromatas, skirtas moterims. Jį 2010 metais sukūrė parfumeris Dominique Ropion. Pagrindiniais akordais čia groja rožės, gvazdikėlio, avietės, juodojo serbento, cinamono, pačiulės natos. Taip pat galima užuosti smilkalų, sandalmedžio, muskuso, benzoino (tokia balzamo dervos rūšis, gaunama iš dviejų rūšių medžių – melsvojo stirako arba sumatrinio stirako ir turinti lengvą dervos kvapą) ir gintaro akordų. Šie kvepalai geriausiai skleisis vėsiais ir tamsiais sezonais, kai norisi įkyrių, šleifinių kvepalų, kurių nuo jūsų net ir pats aršiausias vėjas nenupūs.

„Portrait of a Lady“ – įkūnyta elegancija. Parfumeris D. Ropion kviečia įsivaizduoti, kad šie kvepalai yra jų nešiotojos portretas – žavus, rafinuotas, jaudinantis, sodrus ir prabangus, bet tuo pačiu ir šiuolaikiškas.
Vos užsipurškusi šių kvepalų jutau ryškią turkiškos rožės (pasak kūrėjų, 400 jų žiedų yra 100ml kvepalų buteliuke, bet tikėti tuo ar ne, paliksiu jums), primenančios prabangų muilą, natą. Taip pat netrukus pasijautė gvazdikėliai, juodieji serbentai, cinamonas, smilkalai ir muskusas. Pagalvojau, kad šie kvepalai man kvepia taip, kaip senos babos rankinukas, savaitę paliktas bažnyčioje. Ant mano odos šie kvepalai laikėsi nepriekaištingai – jais pasikvepinusi tikra dama apsimečiau apie 7 valandas.
„Portrait of a Lady“ – rytietiškų kvepalų gerbėjų, kurioms patinka rožės, pačiulės ir gintaro draugystė, lobis. Asmeniškai mano skoniui šie kvepalai yra per daug ryškūs, babski ir šiek tiek nuobodūs. Greičiausiai taip nutiko dėl to, kad šiame kūrinyje yra krūva man nepatinkančių natų, tokių kaip rožė, juodasis serbentas ir smilkalai. Nepaisant to, manau, kad „Portrait of a Lady“ yra labai originalus ir sodrus aromatas, skirtas elegantiškoms moterims, kurios lūpas dažo kraujo raudonumo spalva, šeštadienio vakarus leidžia operoje, o sekmadienio rytus – dešimčia metų jaunesnio meilužio, apatinių modelio lovoje (nepriekaištauju, o nuoširdžiai pavydžiu).
„Portrait of a Lady“ alternatyvos: Tiziana Terenzi „Porpora“, Diptyque „Eau Capitale“, Molton Brown „Rosa Absolute“, Penhaligon‘s „Belgravia Chypre“.
Amžina vasara su „Eau de Magnolia“
Magnolijos gerbėjos – sukluskite! Radau jums tobulą aromatą. „Eau de Magnolia“ – gėliniai kvepalai, skirti moterims, kuriuos 2015 metais sukūrė parfumeris Carlos Benaim (sukūrė daug kvepalų Calvin Klein, Carolina Herrera, Viktor&Rolf („Flowerbomb“ fanės, tai jūsų kūrėjas) ir t.t.). Pagrindiniais akordais čia groja Kalabrijos bergamočių, magnolijos, vetiverio, pačiulės natos. Taip pat galima užuosti samanų, kedro ir gintaro akordų. Šie kvepalai – tobulas šiltesnių dienų pasirinkimas, kai norisi kažko gaivaus, gėlinio, žalio ir nebanalaus.

Kalbant apie šių kvepalų žvaigždę – magnoliją, verta paminėti, kad jos kvapas labiau primena citrusus, o ne gėles. Būtent dėl to parfumeris C. Benaim magnolijų natas čia derino su bergamočių gaiva, kurią elegantiškai užtvirtino vetiverio, pačiulių ir samanų kokteiliu. Tai yra amžinos vasaros kvapas ir niekas man negali įrodyti kitaip.
Vos užsipurškusi „Eau de Magnolia“ jutau ryškias citrusines natas, priminusias tualeto gaiviklį prabangiame spa centre. Netrukus pasijautė vetiverio ir pačiulės natos, suteikusios aromatui gilumo, rimtumo. Netrukus pasijaučia ir magnolijos žalumas / kartumas, primenantis pastovėjusį gėlių vandenį. Kvepalų išsilaikymas – vidutinis, ant savo odos citrusinę magnoliją jutau apie 2 valandas.
Šiuos kvepalus turėtų pamėgti žalių, lengvų, citrusinių kvepalų gerbėjos, ieškančios ofiso kolegoms draugiškų, rafinuota elegancija pasižyminčių aromatų. Turiu pripažinti, kad nesu sužavėta šiuo aromatu. Manau, kad yra daug geresnių ir pigesnių kvepalų alternatyvų, turinčių magnolijos natas, kurios nenuvarys jūsų į bankrotą.
„Eau de Magnolia“ alternatyvos: Acqua di Parma „Magnolia Nobile“, Jo Malone „Star Magnolia Cologne“, Balmain „Vent Vert“.
Kvepalai, išvadinę mane ubage penkiomis skirtingomis kalbomis „Iris Poudre“
Paskutinė šios kvapnios apžvalgos žvaigždė – gėlinis aromatas, skirtas moterims „Iris Poudre“. Jį 2000 metais sukūrė parfumeris Pierre Bourdon. Pagrindiniais akordais čia groja kvapioji kananga (aka ylang ylang), gvazdikas, raudonmedis, bergamotė, apelsinas, aldehidai ir visa gėlių puokštė – našlaitė, lelija, rožė, jazminas, magnolija, irisai. Taip pat galima užuosti muskuso, vetiverio, sandalmedžio, vanilės, juodmedžio ir gintaro natų. „Iris Poudre“ tobulai skleisis gaiviais rudens / pavasario sezonais, kai norisi gaivių, aldehidų natomis pasipuošusių kvepalų. Pasak parfumerio, jeigu „Iris Poudre“ būtų drabužis, tai jis būtų prabangus kašmyrinis megztinis – klasikinis, bet labai asmeniškas.

Vos užsipurškusi „Iris Poudre“ jutau ryškias irisų, aldehidų, bergamotės ir gvazdikėlio natas, kurioms akomponavo sandalmedis ir saldžių, labai šviežių gėlių kvapas. Taip pat uosdama kvepalus pajutau rafinuotos prabangos pliūpsnį, kuris mane išvadino ubage penkiomis skirtingomis kalbomis. Šie kvepalai ant mano odos laikėsi vidutiniškai, gėlių ir aldehidų gaivą jutau geras 3-4 valandas.
„Iris Poudre“ mėgstančias įsivaizduoju turtingas, brandžias damas, filantropes, meno kūrinių gerbėjas, kurios išgali savo penkioms katėms ir šešiems jauniems meilužiams (jų vyrai mirė keistomis aplinkybėmis, apie kurias jos nenori kalbėti…) nupirkti po atskirą vilą. Jos turtai svaigina, kaip ir geraširdiška asmenybė, kuriai nesvetimas hedonizmas. Žinote, pamąsčiau, kad jeigu sulaukusi garbaus amžiaus ir tapusi dešimties šunų baba aš kvepėsiu „Iris Poudre“, tai manysiu, kad viską savo gyvenime dariau teisingai, daug pasiekiau, daug patyriau ir ikoniškai lauksiu savo grabnyčių dienos.
„Iris Poudre“ alternatyvos: Lanvin „Arpege“, Amouage „Dia Woman“, Histoires de Parfums „1889 Moulin Rouge“.
Reziumė: prabangi parfumerinė klasika, bet ne man
Net nedrįsčiau ginčytis, kad „Editions de Parfums Frédéric Malle“ kūriniai yra aukštosios parfumerijos viršūnė, pasižyminti neprilygstama kokybe. Nepaisant visų liaupsių iš snobų kvapomanų, turiu pripažinti, kad šie nišinės parfumerijos namai manęs per daug nesužavėjo. Bandydama įvairius Frédéric Malle kvapus pasijaučiau kaip nebrandi malalietka, nesuprantanti ponių kvapo. Ir greičiausiai niekada jo nesuprasiu. Asmeniškai aš Frédéric Malle bet kurią savaitės dieną iškeisčiau į „Etat Libre d’Orange“ (jų apžvalgą rasite paspaudę ČIA) kūrinius ir niekada to nesigailėčiau, bet čia tik mano nekukli, kvapomaniška nuomonė. Taigi, reziumuojant:
Jeigu jums patinka tuberozos ir jazmino natos – „Carnal Flower“ verti jūsų šnervių.
Jeigu alpstate vaikščiodami po pavasarinį sodą ir uostydami alyvas – su „En Passant“ pagalba kaip „Mango“ grupės daina galėsite kvepėti ištisus metus.
Jeigu ieškote animalistinių, muskusinių aromatų, išreiškiančių tvirtą valią ir dominavimą – „Musc Ravageur“ pasitarnaus kaip puikus jūsų pasaulio uždominavimo atributas.
Jeigu esate turtinga dama, mėgstanti rožės natas ir manote, kad frazė „kvepi kaip babos rankinukas“ yra komplimentas – „Portrait of a Lady“ bus jūsų parfumerinis hitas.
Jeigu mėgstate lengvus, citrusinius kvepalus, žavitės magnolijomis, o jūsų širdyse amžinai vasara – „Eau de Magnolia“ aromatas tai puikiai įprasmins.
Na, o jeigu jums netrukdo irisai ir pudra bei trokštate kvepėti kaip prabangi, filantropė dama – „Iris Poudre“ bus taps tobulais turtingo gyvenimo palydovais.
Dėkinga skaičiusioms nosims,
URTĖ