
Sveiki, gerbiamieji kvapomanai ir smirdėti nemėgstantys žmonės! Šiandien į savo kvapnų tinklaraštį grįžtu su įspūdžiais apie lietuviškųjų mados namų parfumeriją ir jos šedevrus. Šį kartą mano radare – Ramunės Piekautaitės „Perfume“ ir „Rock Rose“ bei vienintelio ir nepakartojamo Juozo Statkevičiaus „Eau de Parfum“. Tad išsipūskite savo kvapomaniškas šnerves, giliai įkvėpkite ir važiuojam į dar vieną parfumerinį nuotykį!
Šlovė Vaivai Mainelytei!
Kadangi plačiuosiuose internetuose informacijos apie lietuviškus kvepalus nėra tiek jau ir daug, rašydama šią apžvalgą remsiuosi Aisčio Mickevičiaus knygos „Kvepalai. Olfaktorinės istorijos“ pateikta informacija.
Pasak A. Mickevičiaus, vakaruose populiari mada išleisti įžymybės vardo kvepalus mūsų šalyje suklestėjo tik 20 amžiaus 10-ajame dešimtmetyje, kuomet kompanija „Ineco“ pristatė aromatą „Vaiva M.“, pavadintą lietuvių kino ir teatro aktorės, tikros ikonos Vaivos Mainelytės vardu. Įdomu tai, kad šie kvepalai pačių gamintojų būdavo apibūdinami kaip Thierry Mugler „Angel“ giminaičiai. Pasirodo, kad „Vaiva. M“ buvo paklausūs ir populiarūs, bet vėliau susidomėjimas jais priblėso, kol galiausiai prekyba jais buvo nutraukta. „Vaiva M.“ kvepalų prekyboje nebėra jau daugiau nei dešimtmetį, tad mums užuosti Vaivos vardinio aromato jau nepavyks.
Kaip kvepia Juozukas?
Aistis Mickevičius savo knygoje teigia, kad bene populiariausias ir labiausiai pavykęs lietuviškosios parfumerijos produktas yra mūsų nuostabaus, vienintelio ir nepakartojamo mados genijaus Juozo Statkevičiaus kvepalai „Eau de Parfum“. Juozo Statkevičiaus mados namai pirmąjį savo aromatą pristatė dar 2004 metais. Ir nors Lietuvoje toks įvykis – tikra retenybė, bet Vakaruose ši praktika seniausiai paplitusi. Garsiausi aukštosios mados namų kūrėjai iš viso pasaulio dažnai „kepa“ savo aromatus, kurie – tarsi savotiškas prestižas, dalelė tos prabangos, kurią ne visada sau gali leisti ubagai (aš ir prisidedu prie jų tarpo).
Juozo Statkevičiaus „Eau de Parfum“ autorius – parfumeris Fabrice Pellegrin. Šio parfumerio kūrybiniame CV rasite tokius garsius prekės ženklus kaip „Thierry Mugler“, „Diptyque“, „L’Occitane“, „Hermès“, „Killian“, „Giorgio Armani“, „Jean Paul Gaultier“ ir t.t.
A. Mickevičius pasakoja, kad Juozo ir Fabrice pažintis prasidėjo tuomet, kai šis kartu su vadybininku neplanuotai užsuko pasižiūrėti Juozo madų pristatymo. Pastarasis buvo sužavėtas Juozuko kolekcijos „Velnio nuotaka“ temos, kurią lydėjo į kriminalistikos istoriją patekusių garsių žudikų ir jų aukų personifikacijos. Taip užsimezgė bendradarbiavimas, kurio rezultatas – žymaus lietuvių dizainerio Juozo Statkevičiaus vardiniai kvepalai.

„Eau de Parfum“ – moterims skirtas rytietiškas, bažnytinis aromatas, kurio pagrindiniais akordais groja gintaras, šilti prieskoniai, medis, balzamikas, pačiulė, muskusas, vanilė, kardamonas, jazminas ir smilkalai, kurie tapo šios unikalios kompozicijos ašimi. A. Mickevičius pasakoja, kad šis Juozuko aromatas lietuviams buvo pristatytas dar gūdžiais 2004-aisiais, kai dauguma net neįsivaizdavo, kas ta nišinė parfumerija ir kuo ji ypatinga. Pirmasis Juozo kvepalų tiražas taip pat buvo ypatingas – tada penki tūkstančiai juodo stiklo buteliukų, rankomis įsuktų į plonytį juodo šilko popierių ir įdėtų į elegantiškas dėžutes, pasiekė parduotuves. Prieš kelis metus šis tiražas buvo pakartotas, tad galima teigti, kad Juozuko kvepalai sulaukė visai neprasto pasisekimo. 2020 metais žinomas Lietuvos dizaineris pristatė antruosius savo vardo kvepalus „Rouge de Paris“ ir visai neseniai parfumerijos gerbėjus pradžiugino dar vienu kūriniu – „Blanc de Paris“. Taigi, dabar Juozuko kolekcijoje – visa šventa parfumerinė trejybė!
Bet grįžkime prie šio įrašo žvaigždės – pirmųjų Juozo Statkevičiaus kvepalų „Eau de Parfum“. Manau, kad šis aromatas labiausiai atsiskleis tamsiais rudens / žiemos periodais, kai norisi savo odą sušildyti stipresniais kvapais, kurie it šiltas šalikas apgobs ir apsaugos nuo sezoninių šalnų.
Šis kvapas neabejotinai pribloškia savo stipriu, smilkaluose skęstančios bažnyčios kvapu, kurį vainikuoja brendžio užuominos, menančios apie mažą fleškutę (lietuviškai – metalinę gertuvę) senos babcės rankinuke. „Eau de Parfum“ pažadino prisiminimus, kurie mane nukėlė į vaikystę, kai babytė Aldona mane kartu pasiimdavo į sekmadienio mišias Soburo bažnyčioje. Kadangi nesu tikinti, bažnyčios ritualai man daug emocijų ir džiaugsmo nekėlė, bet ėjimas į „Alkavą“ gerti kavos ir valgyti skanių pyragėlių su babytės draugėmis po mišių buvo mano tikroji religija. Pamenu, kaip šios paslapčia iš savo rankinukų traukdavo miniatiūrines fleškutes su brendžiu, kurį besijuokdamos pildavo į savo kavą. Kuomet dabar pagalvoju apie šitas babces suprantu, kokios jos visos nuostabios ir kiek daug vaikystėje man reiškė.
Juozo Statkevičiaus kvepalai turėtų patikti sunkių, bažnytinių kvapų gerbėjams ir tiems, kurie svajoja kvepėti taip, kaip kvepia senos, prabangios babcės rankinukas. Asmeniškai aš nesu šių kvepalų gerbėja, bet skonis, kaip žinia, draugų neturi. Jis labiau tiks rafinuotoms, vyresnėms, brandžioms damoms, kurios ieško nenuvalkiotų ir unikalių aromatų. Vienintelis „Eau de Parfum“ minusas mano kuklia nuomone – prastokas kvapo išsilaikymas. Ant odos šis gyvavo vos tris valandas, o vėliau išnyko nepalikęs jokio pėdsako. Tiesa, ant drabužių šis kvapas laikėsi gerokai ilgiau, tad užsipurškę Juozuko parfumo ant savo megztinio, greičiausiai bažnytinį aromatą jausite ir kitą dieną, tad šlovė lietuviškam parfumeriniam kutiūrui!
Ramunės Piekautaitės parfumeriniai perlai
Metas atsisveikinti su Juozuko kūryba ir pakalbėti apie talentingąją lietuvių dizainerę Ramunę Piekautaitę, kurios mados namai yra išleidę du aromatus: „Perfume“ ir „Rock Rose“. Turiu pripažinti, kad esu maloniai nustebinta Ramunės kvepalais ir jaučiu šiai kūrėjai didžiulę simpatiją.
2015 metais Ramunė išleido pirmuosius savo vardo kvepalus, skirtus moterims „Perfume“. Šio aromato autorius – parfumeris Thomas Fontaine, kurio kūrybiniame CV puikuojasi tokie prekės ženklai kaip „Jean Patou“, „Le Galion“, „Lanvin“ ir kiti. Pasak Ramunės, kvepalai buvo kuriami dvejus metus klausant tik širdies balso ir paklūstant jausmams. Įdomu tai, kad Ramunės Piekautaitės kurtą „Perfume“ prieš penkis metus pamilo ir namo išsivežė Lietuvoje viešėjusi Švedijos karalienė Silvia, kuomet vyko jos ir karaliaus Carlo XVI Gustafo vizitas.
Ramunės Piekautaitės „Perfume“ – elegancija alsuojantis aromatas, kurio vidurinėse natose vyrauja egzotiška čampaka (toks magnolijų šeimos augalas iš Pietų Azijos) ir saldžiojo heliotropo bei rožės akordai. Taip pat galima užuosti bergamotės, mandarino, rožinio pipiro, vanilės, kedro, santalo, muskuso, pačiulės ir ambros.

„Perfume“ – labai subtilus, rytietiškai elegantiškas, skleidžiantis švaros aromatą kūrinys, man kažkodėl primenantis žymųjį „Chanel No 5“ (tik gerokai subtilesnis, be katės šlapimo užuominų). Manau, kad šis aromatas visą savo grožį atskleis rudens / žiemos sezonais, kuomet mūsų dar nekankina prakaituoti verčiantys karščiai. Šie kvepalai ant mano odos laikėsi visą dieną, tad savo išsilaikymu gerokai pralenkia Juozuką. Vakare, grįžusi namo po ilgos dienos ant savo odos vis dar jutau elegantišką, švara alsuojantį „Perfume“ aromatą.
Jeigu jums patinka rytietiški, bet kartu ir švaros / muilo natų turintys aromatai, tai drąsiai siūlyčiau išmėginti Ramunės Piekautaitės kūrinį „Perfume“. Šie kvepalai – tarsi šventė, elito puota, tviskanti prabanga, bet jokiu būdu ne snobiška ar banali. Tai yra klasiškas, elegantiškas, ofiso kolegoms draugiškas aromatas, kuris patiks visoms jausmingoms damoms ir nustebins savo nerealiu išsilaikymu.
Antrasis išbandytas Ramunės aromatas – „Rock Rose“ yra tikra, moterims skirta šviežiena, pristatyta šiais metais. Deja, bet niekur neradau informacijos apie kvepalų autorių, nes pateikiama tik tiek žinių, kad šis aromatas sukomponuotas ir pagamintas Prancūzijoje. Pagrindiniais „Rock rose“ akordais groja: „rock rose“ (lietuviškai – švitrūnas, tai toks erškėtrožės pusbrolis iš Viduržemio jūros regiono), mediena, muskusas, vanilė, ambra, pudra, tabakas, mirta, kadagio uogos, smilkalai ir prieskoniai. Manau, kad šis aromatas taip pat geriausiai atsiskleis rudens / žiemos laikotarpiu ir tais tamsiais vakarais, kuomet pasikvėpinusios jais žavios damos keliaus į teatrą, kiną ar koncertą.

Turiu pripažinti, kad šis kvapas mane maloniai nustebino. Vos užsipurškusi „Rock rose“ ant savo odos pajutau kadagio natą, kuri visai nesibadė savo spygliais ir buvo maloniai gaivi. Kiek vėliau pasijautė smilkalai, muskusas, ambra ir prieskoniai. Tikiu, kad kai kurioms mažiau išlavintoms nosims tas kadagys gali pasirodyti labai stiprus ir nedraugiškas, bet po kelių akimirkų jis gražiai nugula ant odos švelniu medienos / ambros aromato pavidalu, tad turėkite kantrybės! Kvepalų išsilaikymas – nerealus, „Rock rose“ ant savo kūno jaučiau visą dieną. Galima daryti išvadą, kad ne tik unikalūs kvapai, bet ir puikus jų išsilaikymas yra tikra Ramunės Piekautaitės vizitinė kortelė.
Asmeniškai man pasirodė, kad „Rock rose“ yra tarsi pirmųjų vardinių Ramunės kvepalų nuo grandinės nutrūkusi, rokeriškos sielos sesuo. Šie kvepalai yra įdomesni, šelmiškesni, išėję iš tradicinių elegantiškos damos apibrėžimo rėmų ir tai sukuria jų išskirtinumą, kurį pamilau. Ir mielai savo parfumerinę kolekciją papildyčiau šio aromato didelės talpos versija.
„Rock rose“ pamils tie, kuriems nepatinka saldžios melodramos ir banali romantika. Šuos kvepalus prisijaukins žmonės, kuriems patinka stiproki žolelių aromatai, rytietiški smilkalai ir ambra. Šie kvepalai yra sukurti tikroms asmenybėms, nebijančioms gyventi. „Rock rose“ nešiojanti moteris nebijo iš namų išeiti be babytiško papinyko, nepanikuoja dėl suplyšusių pėdkelnių ar per trumpo sijono. Ji gyvena čia ir dabar bei žino, kokia unikali ir seksova superboba ji yra! Va taip va!
Atleisk Juozuk, bet… laimėjo Ramunė Piekautaitė!
Turiu pripažinti, kad esu labai patenkinta šių talentingų lietuvių dizainerių kūryba ir parfumeriniais kūriniais, kurie tikrai verti jūsų dėmesio. Lietuvoje ant vienos rankos pirštų galime suskaičiuoti vietinius kūrėjus, pasiūliusius nišinius kvepalus ir šiai dienai jiems dėmesio skiriama per mažai. Paprastai, rašydama apžvalgas stengiuosi išrausti visus interneto puslapius, kad galėčiau artimiau susipažinti su kvepalų istorija ir kūrybine puse, bet šiuo atveju to padaryti negalėjau, nes tokia informacija paprasčiausiai neegzistuoja. Viliuosi, kad įvairios Lietuvos kvapomanų grupės ir vietiniai blogeriai ateityje skirs daugiau savo laiko diskutuojant apie lietuviškuosius kūrėjus ir jų pasiūlytus produktus, kad atsiras daugiau žmonių, mylinčių parfumeriją ir besidominčių jos istorija. Ar tai naivu? Nežinau. Laikas parodys.
Šį kartą likau nustebinta Ramunės Piekautaitės kvapų, kurie man pasirodė elegantiški, atspindintys jos prekinį ženklą, bet tuo pačiu visai nenuobodūs. Greičiausiai, Juozo Statkevičiaus aromatams dar būsiu nepribrendusi, tad paliksiu tą kutiūrą labiau išsilavinusioms, brandesnėms damoms, alpstančioms dėl sunkių bažnytinių kvepalų.
Reziumuojant, jeigu norite kvepėti kaip sena baba bažnyčioje, tai Juozo Statkevičiaus kūryba – jūsų paslaugoms. Tačiau jeigu ieškote elegantiškų kvapų, papildančių jūsų klasikinį stilių, siūlau išbandyti Ramunės Piekautaitės kūrinius.
Dėkinga skaičiusioms nosims,
URTĖ